Reprezentacja Polski zwyciężyła w turnieju Mistrzostw Europy Grupy C w baseballu. W finale biało-czerwoni pokonali Rumunię 7:1. Najlepszym miotaczem turnieju został gracz Dębów – Paweł Sztejka

 

Sukces Polaków

Od poniedziałku do soboty w Miejskiej Górce (woj. wielkopolskie) oraz Ljubljanie rozgrywane były turnieje Mistrzostw Europy Grupy C. Gospodarzami były zespoły, które w ubiegłym roku spadły z Grupy B. Polacy, pod wodzą trenera Paula Solarskiego, wykorzystali atut własnego boiska i z kompletem zwycięstw wywalczyli awans. Nie udało się to Słoweńcom, którzy w finale ulegli Serbii 2:6 i to Serbowie wraz z Polakami i 10 innymi zespołami zagrają w przyszłym roku w ME Grupy B.

 

Rozgromienie Węgrów

Polski zespół rozpoczął turniej od rozgromienia Węgrów 13:0 (w 7 rundach – przewaga). Home runa wybił w tym meczu Jakub Wojtczak. Cały mecz miotał zwycięsko Marek Deska, Polonus z Kanady już wcześniej występujący w polskiej reprezentacji.

Dramatyczny mecz z Rumunią

Najbardziej dramatyczny pojedynek nasz zespół stoczył z Rumunią. W połowie VI rundy Rumuni prowadzili już 5:1, ale Polacy poderwali się do ataku i po VII odsłonie był już remis 5:5. Na początku VIII części meczu poważnej kontuzji doznał Rumun Eduard Pirvu, co spowodowało kilkudziesięciominutową przerwę w grze. Przy dużym zachmurzeniu widoczność się pogarszała i krótko po godz. 20 sędziowie zdecydowali się przerwać mecz.

Spotkanie zostało dokończone nazajutrz rano. Przy remisie 5:5 i dwóch biegaczach na bazach, bez żadnego autu w VIII rundzie, narzucać zaczął Paweł Sztejka, leworęczny miotacz Dębów Osielsko. Na początek… wyczyścił bazy, błyskawicznie autując obu biegaczy pick-offami! W VIII i IX odsłonie nie stracił obiegu, ale świetnie spisał się również nowy miotacz Rumunii, Sergiu Susanu, który rozegrał dwie perfekcyjne rundy, nie wpuszczając na bazę żadnego z polskich pałkarzy. Po regulaminowych 9 częściach gry nadal był remis 5:5.

Zgodnie z regulaminem, każdą turę dogrywkową drużyna atakująca rozpoczyna z biegaczami na 1. i 2. bazie. W X rundzie Rumuni nie zdołali się z nich ruszyć, bo Sztejka wystrajkował dwóch pałkarzy, a trzeciego wyautował z powietrza zapolowy. W dolnej turze Maciej Wróblewski i Gracjan Bielecki stanęli na bazach, a odbijał jako pierwszy Marek Podgórski, który spróbował skrótu z poświęceniem. Odbitą piłkę podjął miotacz Susanu, wybrał autowanie biegacza będącego najdalej, ale niecelnie podał do trzeciobazowego, który nie złapał piłki. Wróblewski wykorzystał ten błąd i pognał do bazy domowej po zwycięski obieg kończący mecz wynikiem 6:5! Sztejka został zwycięskim miotaczem – rozegrał 3 rundy bez straty punktu, w 39 narzutach wystrajkował 3 rywali, oddając im 1 hit i 1 bazę darmo.

 

Wejście Sztejki odmieniło losy meczu z Gruzją

Po kilku godzinach odpoczynku Polacy wrócili na boisko, by w czwartkowe popołudnie rozegrać mecz z Gruzją. Niestety, Matthew Rienzi – młody miotacz z USA o polskich korzeniach – fatalnie rozpoczął spotkanie. Już w III rundzie Gruzja prowadziła 4:0 i trener Solarski ponownie posłał do boju Sztejkę w charakterze strażaka. Miotacz z Osielska miał komplet biegaczy na bazach, przy jednym aucie, ale ugasił ten „pożar” z minimalnymi stratami. Po odbiciu pierwszego pałkarza polscy obrońcy wyautowali jednego z biegaczy na 2. bazie, ale Tornike Nikolashvili zdobył obieg (obciążający jeszcze konto Rienziego, który go wpuścił do gry, a nie Sztejki). Kolejnego Gruzina Sztejka wystrajkował i zakończył III rundę przy stanie 0:5.

Wejście Sztejki diametralnie odmieniło obraz meczu. W kolejnych 5 częściach meczu osielszczanin nie stracił obiegu, a tylko jeden gruziński biegacz dotarł bezpiecznie do 2. bazy. Do ataku poderwali się też nareszcie polscy pałkarze i zdobywali obiegi we wszystkich rundach od IV do IX, ostatniej. Bracia Jakub i Artur Wojtczakowie w V części meczu oraz Mariusz Grzanowski w VIII wybili home runy i w połowie ostatniej odsłony Polska prowadziła 12:5! W ostatniej turze Gruzini wybili 3 hity, zapełnili wszystkie bazy i zdobyli jeszcze dwa obiegi, co nie umniejsza znakomitego występu Sztejki, który po raz drugi tego samego dnia został zwycięskim miotaczem meczu! Osielszczanin w 6 2/3 rundy (107 narzutów) wystrajkował 9 rywali, pozwalając im na 5 hitów i 2 bazy darmo. Polska pokonała Gruzję 12:7.

Estonia rozgromiona

W piątek Polacy potrzebowali zaledwie 5 rund (przewaga), by rozgromić Estonię 18:0. Nasz zespół z kompletem czterech zwycięstw awansował do finału z 1. miejsca. Po dwa zwycięstwa odniosły ekipy Rumunii i Estonii, w ich bezpośrednim starciu, po zaciętej walce 10:9 wygrali baseballiści znad Morza Czarnego, zdobywając zwycięski obieg kończący mecz w ostatniej turze, bez autu. Do finału awansowali więc Polacy i Rumuni.

 

Finał

W finale biało-czerwoni już w I rundzie objęli dwupunktowe prowadzenie, w III dołożyli kolejne 2 obiegi. W IV Rumuni wybili 2 hity i zdobyli honorowy punkt, jednak cały mecz przebiegał pod dyktando polskiego zespołu, który w tej samej IV części gry zdobył piąty obieg, a w VII kolejne dwa. Ostatecznie Polacy wygrali finał 7:1 i wywalczyli awans do Grupy B mistrzostw Europy. Opoką naszego zespołu był ponownie miotacz Deska, który narzucał przez cały mecz. Dobrze spisali się też obrońcy, którzy udaremnili Rumunom wszystkie 3 próby kradzieży bazy. Natomiast Polacy skradli aż 10 baz.

Sztejka najlepszym miotaczem

Podczas ceremonii zamknięcia turnieju, obok pucharu dla zwycięskiej polskiej drużyny, wręczono również trofea indywidualne. Najwartościowszym graczem turnieju (MVP) uznany został miotacz reprezentacji Polski Marek Deska (2 pełne mecze, 2 zwycięstwa, średnia zawinionych obiegów ERA 0,56, 20 strajkautów w 16 rundach miotania), natomiast najlepszym miotaczem wybrano jedynego przedstawiciela Dębów Osielsko w reprezentacji Polski, Pawła Sztejkę (2 mecze, 2 zwycięstwa, ERA 1,86, 12 strajkautów w 9 2/3 rundy). Najlepszym pałkarzem został Rumun Klaus Nikolici.

 

Komplet wyników reprezentacji Polski

Polska – Węgry 13:0 (7 r. – przewaga) Winner: Marek Deska
Polska – Rumunia 6:5 (10 r. – dogrywka) Winner: Paweł Sztejka
Polska – Gruzja 12:7 Winner: Sztejka
Polska – Estonia 18:0 (5 r. – przewaga) Winner: Sebastian Kałuża
Finał:
Polska – Rumunia 7:1 Winner: Deska

 

Końcowa kolejność ME Grupy C w Miejskiej Górce

Finał: Polska – Rumunia 7:1
1. Polska 4-0 awans do Grupy B
2. Rumunia 2-2
3. Estonia 2-2
4. Węgry 1-3
5. Gruzja 1-3

 

Końcowa kolejność ME Grupy C w Ljubljanie (Słowenia)

Finał: Serbia – Słowenia 6:2
1. Serbia 2-2 awans do Grupy B
2. Słowenia 3-1
3. Irlandia 2-2
4. Norwegia 2-2
5. Finlandia 1-3

 

Jak rywalizują reprezentacje w baseballu?

Mistrzostwa Europy w baseballu rozgrywane są co 2 lata. W latach parzystych (także w bieżącym roku) rywalizuje Grupa A (o medale) i Grupa C. W latach nieparzystych rozgrywane są turnieje Grupy B. Polska i Serbia wystąpią w 2017 r. w Grupie B, wraz z 8 zespołami, które przed rokiem pozostały na tym poziomie oraz dwoma spadkowiczami z Grupy A (9-18 września br. w Holandii). 12 zespołów Grupy B rozdzielonych zostanie do dwóch równoległych turniejów, z których zwycięzcy awansują do Grupy A edycji ME 2018.